Katowice miastem miesiąca projektu CIVITAS PROSPERITY

Katowice, zostało partnerem miesiąca konsorcjum projektu CIVITAS PROSPERITY.


Katowice – Dla odmiany. Od miasta industrialnego do miasta dla ludzi

Katowice to jedno z najszybciej rozwijających się polskich miast. Stolica ok. 5-milionowego województwa oraz pierwszej w Polsce metropolii. Wizerunek tego 152-letniego miasta tworzą dwa oblicza – tradycyjne z przemysłowym dziedzictwem oraz nowoczesne – twórcze i silne gospodarczo.

Ważnym aspektem wpływającm na postrzeganie miasta jest przebudowa miejskiej przestrzeni – nazywanej dziś Strefą Kultury, będącej wizytówką miasta. W latach 90. ub. wieku funkcjonowała tu kopalnia, a dziś znajdują się trzy monumentalne obiekty – sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, nowoczesna siedziba Muzeum Śląskiego oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe, w którym odbywają się konferencje i wydarzenia rangi międzynarodowej. Katowice promują się mianem miasta wielkich wydarzeń, gdyż zabiegają o organizację prestiżowych eventów.

W ostatnim czasie pozycję miasta wzmocnił tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki przyznany w 2015 r. oraz tytułu gospodarza Szczytu Klimatycznego COP24, który odbędzie się w Katowicach już w grudniu 2018. Miasto będzie globalnym forum poświęconym światowej polityce klimatycznej, w którym weźmie udział 20 tys. przedstawicieli świata polityki, nauki czy biznesu. W związku z transformacją miasta, będącego kiedyś przemysłowym sercem Polski w miasto przyjazne ludziom, Katowice podjęły się zadania dokonania szeregu zwrotów i przemian.
 

Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Katowice określa cele strategiczne w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, wśród których jest m.in. ograniczenie emisji zanieczyszczeń z instalacji na terenie miasta w tym pochodzącej z transportu. Jednym z celów jest promocja i realizacja wizji zrównoważonego transportu - z uwzględnieniem transportu publicznego, indywidualnego i rowerowego. Dla jego realizacji przedstawiono zadania dotyczące "transportu indywidualnego" (promocja zastosowania pojazdów niskoemisyjnych, promocja eco-drivingu), "transportu publicznego" (zakup ekologicznych środków transportu), "miejskiego systemu transportowego" (rozbudowa/modernizacja dróg, wdrażanie ITS, modernizacja i rozbudowa systemu tramwajowego oraz wykorzystanie autobusów elektrycznych w powiązaniu z odnawialnymi źródłami energii). Wdrożono projekt rozwoju systemu ścieżek rowerowych, wymianę taboru pojazdów Miasta, przeprowadzenie kampanii społecznych związanych z eko-transportem, zmniejszenie negatywnego wpływu transportu publicznego na środowisko naturalne i poprawę jego jakości.Z roku na rok rozwija się również sieć wypożyczalni rowerów miejskich. Rower w Katowicach oprócz środka rekreacji zaczyna także pełnić rolę środka komunikacji, o czym świadczy rekordowa liczba wypożyczeni w sezonie 2017.

Przy współudziale środków unijnych prowadzona jest intensywna polityka rozwojowa, w ramach której m.in. przebudowano wszystkie torowiska tramwajowe w mieście i planowana jest budowa 2 nowych linii tramwajowych, trwa wymiana taboru autobusowego i tramwajowego, realizowane są inwestycje mające na celu likwidację wąskich gardeł na sieci drogowej (DK 81) i wyprowadzenie ruchu na zewnątrz zwartej zabudowy, wprowadzono i planuje się rozszerzyć Strefę Tempo 30, centrum Katowic przeznaczono dla pieszych i rowerów, realizowane są inwestycje rowerowe, przygotowywana jest inwestycja z zakresu systemu zarządzania transportem pn. „Katowicki Inteligentny System Zarządzania Transportem”, natomiast w zakresie budowy i modernizacji punktowej realizowane są węzły przesiadkowe integrujące różne gałęzie transportu w ramach tzw. „Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych”, z parkingami typu Park & Ride, Bike & Ride, budową i przebudową przystanków, w tym zadaszonych peronów oraz miejsc oczekiwania i wymiany podróżnych typu „door to door” . 


W ramach realizacji przyjętej w 2015 roku Strategii Rozwoju Miasta „Katowice 2030” realizowane są inwestycje o strategicznym znaczeniu dla przyszłości Miasta. Inwestycje te, są skoncentrowane na czterech obszarach uznanych za wiodące dla rozwoju Miasta, tj. Jakości życia, Metropolitalności, Przedsiębiorczości i rozwoju gospodarczym oraz Transporcie i logistyce miejskiej. W najbliższych latach najważniejsze miejskie inwestycje dotyczyć będą poprawy jakości życia mieszkańców oraz podniesienia mobilności miejskiej.

W celu poprawy jakości życia mieszkańców Miasto w najbliższych latach przeprowadzi inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej – kompleksowe termomodernizacje budynków użyteczności publicznej (m.in.: żłobków, przedszkoli, szkół, ośrodków pomocy społecznej). Z punktu widzenia mieszkańców ważną inwestycją jest Budowa trzech basenów w dzielnicach. Każdy z budynków będzie składał się z części basenowej z niecką sportową o wymiarach 25mx16m oraz niecką rekreacyjno-pływacką, zjeżdżalnią oraz saunami.

Istotną inwestycją dla Miasta na najbliższe lata jest Budowa centrum nauki. Placówka ma być oparta na wystawach interaktywnych w dziedzinach: medycyna, architektura i urbanistyka, energetyka, technologie informacyjne i komunikacyjne ze strefą gamingu oraz laboratoriami i pokojami doświadczeń.

Bardzo ważną inwestycją z punktu widzenia poprawy mobilności miejskiej jest Budowa Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych. Celem projektu jest rozwój przyjaznych dla środowiska i niskoemisyjnych systemów transportu miejskiego oraz promowanie mobilności zgodnej z zasadami zrównoważonego transportu. Na chwilę obecną zaplanowano budowę 8 węzłów przesiadkowych na teranie miasta.

Ponadto Miasto zrealizuje w najbliższych latach wiele innych inwestycji, które posłużą nadrzędnemu celowi jakim stała poprawa jakości życia katowiczan, m.in. z zakresu rozwój kultury, sportu i propagowanie zdrowego trybu życia i codziennej rekreacji. Są to między innymi rewitalizacje istniejacych parków, budowa nowych obiektów sportowych oraz kompleksowa rewitalizacja terenów zdegradowanych. W celu wsparcia mieszkańców planowane są projekty mające na celu wzrost aktywności społecznej mieszkańców np. programy aktywności społecznej we wszystkich dzielnicach objętych programem rewitalizacji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gdzie szukać informacji na temat SUMP?

Warsztaty szkoleniowe PROSPERITY

Finałowa broszura projektu CIVITAS PROSPERITY